TV Ledleri Neden Yanar
Yazan:Üretgen Tv Servis / Tv Arızaları / 0 Yorum

TV Ledleri Neden Yanar? 4 Sebep

Tüplü, LCD ve son olarak LED ekran olarak üretilen televizyonlar, zaman zaman bazı kronik sorunlarla karşılaşabilmektedir. Ayrıca kullanım tipiniz, televizyonun kalitesi ve kullanılan malzeme de yine televizyonunuzun ömrünü belirlemektedir. TV parçalarında herhangi bir sorun olması halinde kısmı seyretme imkanı verirken, bazı durumlarda da ekran tamamen gidebilmektedir.

TV Ledleri Neden Yanar? sorunu ve şikayetini genelde cihaz sahipleri yeni kullanımlarda değil 1-2 yılı aşkın kullanım süreleri sonrasında yaşamaya başlarlar. Çoğu zaman bu sorun televizyonun komple çalışmamasına neden olmaz ancak izleme kalitesini epey düşüşür. Kısa bir süre sonrada ciddi rahatsızlık vermeye başlar. Bu sorundan kurtulmak ve led değişimi için 444 10 69 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

TV Ledleri Neden Bozulur?

TV Ledleri Neden Bozulur?

Tasarruf açısından son dönemde üretilen televizyonlarda tercih edilen led teknolojisi, TV dışında HID, Lamba ve diğer aydınlatma sektörlerinde de kullanabilir. TV’de kullanılan LED’ler renklendirilmiş ve kullanıcı gözüne uygun hale getirilmiştir. Ancak bazı detaylar ledlerin bozulmasına ya da zamanla kısmi arıza vermesine sebep olabilir. Ledlerin bozulma sebebi ise şu şekildedir;

1 – Kalitesiz Led Kullanımı

TV Ledleri bozulma konusunda en çok karşılaşılan durum TV içerisinde kalitesiz ve ömrü çabuk dolan parçalar kullanılmasıdır. LED tek bir parçadan değil de birkaç farklı bileşenden oluşur. Bu sebeple de bu parçalardan birinin bozulması tüm ledlerin düzgün çalışmamasına neden olabilir. Işık yangaları, ısı emiciler ve güç kaynakları LED sisteminin başlıca parçalarıdır.

Bazı TV markaları üretim yaparken kalitesiz led ve bileşenlerini kullanmaktadır. Bu tür malzemeler cihazın kısa sürede bozulmasını sağlar. TV alırken mutlaka kullanılan malzemelerin kalitesi kontrol edilmeli veya garantisi olan kaliteli firmalardan alım yapılmalıdır.

2 – Lamba Testinin Yetersiz Yapılması

Fabrikalar cihazları ürettikten sonra bir süre teste tabii tutmaktadır. Bu test sonucunda ortaya çıkan değer kayıpları ya da sorunlar tespit edilerek geliştirilir. Testlerin yetersiz yapılması, beraberinde kullanıcılar için kısa sürede ledlerin bozulmasına sebebiyet verir.

3 – Yüksek Sıcaklıklar

TV içerisindeki hava akışının doğru ve kaliteli bir şekilde ayarlanmaması halinde, cihaz içindeki sıcaklık artar. Bu sıcaklık değerlerinin artması led ve bileşenlerinin zarar görmesine ya da aşınmasına sebep olabilir. Ayrıca TV’nin hava akışı iyi olsa da TV’yi yerleştirdiğiniz ünitenin hava akışını kesmesi halinde yine aynı sorun yaşanabilir.

Sahte Led Lamba Kullanımı

4 – Sahte Led Lamba Kullanımı

LED lambalarda en önemli detaylardan birisi Design Lights Consortium yani DLC yeterliliğine sahip sertifika almasıdır. Bazı Çin malı test edilmemiş ya da sertifikası olmayan ledler kullanılması halinde kısa sürede TV’de ekran sorunları meydana gelir.

Üretgen Televizyon servisi firmamızda led değişimleri yapılmaktadır. Kullanmış olduğunuz tv Philips, Lg, Samsung, Vestel, Arçelik, Profilo, Grundig, Beko, Sharp, Sony, Sunny, TLC, Regal, Hi-Level, Axen, Awox ve hangi marka olursa olsun bizden destek alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir