TV Ekran Paneli Neden Bozulur
Yazan:Üretgen Tv Servis / Tv Arızaları / 0 Yorum

TV Ekran Paneli Neden Bozulur? 3 Hata Sorun

Çağımızın en çok kullanılan teknolojik aletleri arasında yer alan ve hemen hemen her hanede bulunan televizyonların ekran panelinde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bozulma bazen zamana bağlı olmakla birlikte kullanıcı hatası veya üretim yanlışlığından dolayı da yaşanabilir.

TV Ekran Paneli Neden Bozulur? 3 Hata Sorun içeriğimiz sizlere panel hakkında detaylı bilgi verecektir. Yeni nesil tüm televizyonlar için panel bölümü oldukça hassas ve önemlidir. Televizyon maliyetinin önemli bir kısmını panel alanı oluşturmaktadır. Panel kalitesi markadan markaya göre değişkenlik göstermektedir. Sorunun kalıcı olarak çözümü için 444 10 69 telefon numarası üzerinden Üretgen Tv servis ekiplerimize ulaşabilirsiniz.

Televizyon Ekran Paneli Bozulma Nedenleri

Televizyon Ekran Paneli Bozulma Nedenleri

Televizyonlarda ekran panelinde görüntü gitmesi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu hatalar;

1. Üretim Hataları

  • Üretim sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi önemlidir, kalitesiz ya da sertifikası olmayan yan sanayi ürünlerin kullanılması halinde ekran paneli bozulabilir.
  • LED şemasının doğru yapılmaması ilk aşamada kendini belli etmese de ilerleyen zamanlarda sorunlar ortaya çıkartabilir.
  • Yetersiz test yapılması sonucunda ürünlerin ömrü tespit edilmeden piyasaya sürülebilir. Bu tarz durumlarda ürünün garantisi dolmasına yakın ekran panelinde bozulma meydana gelebiliyor.
  • Isınma problemi elektronik ürünler için ciddi sorunlara sebep olabilir. Televizyonunu serin bir ortamda kullanmalı ve arkasında ya da çevresinde yer alan hava menfezleri asla kapatılmamalıdır. Bu menfezlerden dışarıya çıkamayan sıcak hava içerideki devrelerin yanmasına sebep olabilir.

2. Kullanıcı Hataları

  • Hatalı temizlik malzemelerinin kullanılması ekran panelini bozan başlıca nedenler arasında yer alır. Özellikle asitli temizlik ürünleri panelin içerisine işleyerek devrelerin erimesine sebep olabilir.
  • Sıvı teması veya rutubete dikkat edilmesi gerekir. Elektronik aletlerin en büyük düşmanı hiç şüphesiz sudur. İletken bir yapıya sahip olan su, TV içinde bulunan elektriği farklı noktalara aktararak yüksek güç yüklemesi ya da devre yanmasına sebep olabilir. Çoğu TV ekran panelleri su teması sonrası bozulmaktadır. Tamiri bazı durumlarda kolay olurken eğer sıvı büyük yanmalara sebep olmuşsa panelin tamamen değişmesi gerekebilir.
  • Darbeye bağlı kırılma ya da çatlama. TV ekran paneli hassas bir camdan ve filmlerden yapılmaktadır. Televizyonunuza gelecek herhangi bir sert çizim bozulmasına neden olabilir. Ayrıca sivri uçlu kalem, tornavida gibi araçlarla da TV ekranı zorlanmamalı ve müdahalede bulunulmamalıdır.

3. Voltaj Sorunları

TV ekran panelinin bozulmasında bir diğer etken ise voltajdır. Zaman zaman şehir şebekesinde voltajın artması ya da azalması durumları yaşanabilir. Bu tarz olaylarda elektrik devrelerine gelen yüksek voltaj, parçaların yanmasına ve panelin bozulmasına sebebiyet verir.

Ayrıca kullanmadığınız zamanlarda televizyonunuzun fişini çekmeniz önemlidir. Ani elektrik kesilmelerinde, elektriklerin gidip-gelmesinde oluşan voltaj dengesizliği paneli bozar.

Televizyon servisi tamir & onarım işlerinde profesyonel teknik kadrolara sahip olan firmamızdan Tv ile alakalı her konuda profesyonel hizmet alabilirsiniz. Yıl içinde kesintisiz servis sağlamaktayız. TV Ekran Paneli Neden Bozulur? 3 Hata Sorun yazımız hakkında sormak istedikleriniz ve merak edilenler içinde bizi arayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir