Televizyon Ekran Kararması Nasıl Düzelir
Yazan:Üretgen Tv Servis / Tv Arızaları / 0 Yorum

Televizyon Ekran Kararması Nasıl Düzelir? 3 Kontrol Noktası

Firmaların karşısına en çok çıkan sorunlar arasında tv ekranının kararması ve tekrar gelmemesidir. Bu arıza çeşiti son model televizyonlarda oluşabilirken, eski uzun süren hesaplarda da meydana gelebilir. Sorunun nedenini analiz etmek ve bazı çözümler denemek önemlidir.

Televizyon Ekran Kararması Nasıl Düzelir? 3 Kontrol Noktası aşağıda uzmanlarımız tarafından belirtilmiştir. Her ne kadar kullanıcıların bu gibi teknik konularda zorlanacağını biliyor olsak da yinede teknik servis işlemleri konusunda bilinçlenmek önemli olacaktır. Eğer bu işlem ve kontrollerin televizyon servisimiz tarafından yapılmasını isterseniz bize 444 10 69 numaradan ulaşabilirsiniz.

Televizyonda Ekran Kararması Neden Olur?

Televizyonda ekran kararması birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Bu sorunlardan bazılarının çözümü çok basitken, diğerlerinde sizlere masraf çıkartacak panel, led ya da anakart değişimi vs. yapılabilir. Ekran kararma nedenleri ise şu şekildedir;

1 . Tv Güç, tasarruf ve uyku modunu kontrol edin.

Bazı cihazlarda yeni gelişen özelliklerle birlikte televizyonu belirlenen saatte uyku moduna alma ya da güç tasarrufu bulunmaktadır. Bunlar sizin komutunuz dışında ekranı kapatır ve siz tekrar komut vermeden açılmasını engeller. Zaman zaman bu özellik kendiliğinden takılabilmektedir, cihazı kapatıp açmanız, güçten çekip bir süre bekleyip tekrar takmanız ya da kumandanızdaki power tuşuna 20-25 saniye basılı tutarak resetlenmesini sağlayabilirsiniz.

2 . Tv  LED TV ise led ışıklarında bir problem olabilir.

LED TV teknolojisinde milyonlarca ışık huzmesini TV paneline yansıtarak görüntü verme üzerine çalışır. LED bağlantılarında bir sorun olması ya da led bileşenlerinden birinde bozukluk olması halinde kısmi ya da tamamen görüntü kaybı olabilir. Genellikle bu tarz sorunlarda led bileşenleri tamir edilebilirken, çözümü olmayan led arızalarında direkt led paneli değiştirilebilmektedir. Kesin olarak hangisinin yapılacağına inceleyerek televizyon servisi teknisyenleri karar verir.

3 . Televizyon Panelindeki Kırılma

LED sisteminden gelen ışıkları bir filtre aracılığıyla kullanıcılara sunan panelde genellikle kırılma, çatlama, sıvı teması meydana gelebilmektedir. Bunların olması halinde garanti kapsamı dışına çıkacak olup, özel bir servise yaptırmanız gerekir. Eğer bu eylemlerden birisi meydana gelmediyse; panele giden bağlantı noktalarında veya panel içerisinde bir arıza olabilir.

Yukarıda yer alan maddeler tahmini olarak bilgi vermekte olup eğer tüm denemelerinize rağmen sonuç alamadıysanız bir uzaman desteği almanız gerekir. Eğer TV’nizin garantisi devam ediyorsa direkt olarak bağlı olduğunuz firmaya başvurabilirsiniz. Garantisi biten cihazlar ise dışardan bir servisten destek almalıdır. Ancak bulacağınız servisin kaliteli olması ve kullandıkları parçaların sertifikalı olması önemlidir. Kalitesiz ürün kullanımında tamir edilse bile ilerleyen zamanlarda tekrar aynı sorunun yaşanma ihtimali yüksektir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir