Eski Televizyonda Ekran Kayması Nasıl Düzeltilir
Yazan:Üretgen Tv Servis / Tv Arızaları / 0 Yorum

Eski Televizyonda Ekran Kayması Nasıl Düzeltilir? 3 İşlem

Eski bir televizyona sahip kullanıcıların en çok yaşadığı sorun ekranın kaymasıdır. Panelde oluşan kayma nedeniyle, görüntünün yarısı sağa-sola-yukarı veya aşağı kayabilir. Böyle bir durum yaşanması halinde yapabileceğiniz bazı çözüm yolları bulunur. Eğer konumuzda yer alan çözüm seçenekleri çare olmazsa; bir uzman servise tanışarak tamir ettirebilirsiniz.

Eski Televizyonda Ekran Kayması Nasıl Düzeltilir? 3 İşlem önerimizi mutlaka gözden geçiriniz. Servis çağırmadan işlem yapabileceğiniz gibi bireysel çözümler yetersiz gelirse tv servis firmamıza hemen 444 10 69 numaradan ulaşabilirsiniz.

Ekran Kayması Nasıl Düzelir?

Ekran Kayması Nasıl Düzelir?

Televizyonda ekran kaymasının başlıca nedenleri arasında panele aktarının görüntüde sorun olması, görüntü boyutunun doğru ayarlanmaması ve anakart olarak görüntüyü tam ekrana yansıtamamasıdır. Ekran kaymasını düzeltmenin birkaç yolu bulunur. Bunlardan bazılarını siz kendiniz evde yapabilirsiniz, ciddi sorunlarda ise uzman bir firma tarafından değişim ya da ayar ile çözüm yapılır. Ekran kayması çözümleri ise şu şekildedir;

  1. Televizyonunuzun görüntü oranına dikkat edin. Ayarlar kısmına geldiğinizde Ekran> Görüntü Oranı seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçeneğe girdikten sonra karşınıza 2 adet görüntü aşaması çıkar. Bunlardan birisi 16:9 iken diğeri 4:3 oranıdır. Eğer TV’niz ya da monitörünüz dikine değil de yatay ise 16:9 seçeneğini kullanmanız gerekir. Dik ekranlarda ise tercih edilmesi gereken oran 4:3’tür.
  2. Görüntü ayarını kontrol ettikten sonra sorun hala devam ediyorsa, anakart kaynaklı bir panelde ekran kayması olabilir. Bu sorunun çözümü için öncelikle TV’nizi kapatıp 30-60 dk arası fişinden çekmelisiniz. Gerekli süreyi bekledikten sonra cihazınızı açın, eğer hala ekran kayması devam ediyorsa ikinci aşamaya geçin. Bu aşamada ise kumandanızın ‘power’ tuşunu kullanmanız gerekiyor. TV güç fişine takılı ancak açık halde olmamalıdır. Daha sonra kumandanızda yer alan ‘power’ tuşuna 30 saniye basılı tutun. Bu işlem TV’nizin anakartını sıfırlayacaktır. Genellikle TV’yi resetlemek çözüm olabilmektedir.
  3. TV içerisinde yer alan ve görüntüyü sunan panellerde bir kayma olabilir. Böyle durumlarda TV’nize zarar vermemek için uzman bir firmaya başvurmalısınız. Firma tarafından kontrol edilen paneldeki kayma çözülmekte ve orantılanmaktadır. Eğer orantılanma işlemi yapılamıyorsa, panelin değişmesi gerekebilir.

3 adımda ekran kayması sorununa yapabileceğiniz en iyi çözüm yolları bunlardır. Eğer tüm denemelere rağmen sorun çözülmediyse servise başvurun. Bazı durumlarda servisin de yapabileceği bir şey olmamakta ve TV’nin tamamen değişmesi gerekebilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir